Pas op met renteloze lening aan uw kind

[10-05-10-3]


In het verleden konden ouders geld lenen aan hun kinderen zonder daar rente voor te vragen. Om geen schenkingsrecht te hoeven betalen, moest deze lening 'direct opeisbaar' zijn. Vanaf 2010 is deze gunstige mogelijkheid onder de vernieuwde Successiewet vervallen. Er is echter een alternatief!

Het schenken van rente
De huidige situatie rondom renteloze leningen is grondig veranderd. Wanneer een ouder in 2010 renteloos leent aan kinderen, ziet de fiscus dit als een schenking waarbij de ouders
6% rente 'schenken' aan hun kinderen. Fictieve rente heet dit. Dit geldt ook voor leningen die voor 1 januari 2010 zijn verstrekt. Bij een renteloze lening van Eur 10.000 betekent deze regeling dus een fictieve schenking van Eur 600. Gelukkig hoeft het kind hierover geen schenkbelasting te betalen, omdat dit bedrag binnen de jaarlijkse schenkingsvrijstelling valt van Eur 5.000. Bij meerdere leningen op jaarbasis is de vrijstelling echter al snel bereikt en over het meerdere moet dan worden afgerekend met de fiscus. Ook bij hogere leningen wordt het een ander verhaal.

Alternatief 1: van renteloos naar rentedragend
Een oplossing is om de renteloze lening om te zetten in een lening met een rente van 6%. Een andere mogelijkheid is dat de direct opeisbare lening wordt omgezet in een niet-direct opeisbare lening met een opzegtermijn van een jaar of langer. In dat geval is het voldoende om een zakelijke (marktconforme) rente te berekenen. Deze kan dus ook lager zijn dan 6%.

De rente die de kinderen aan hun ouders betalen, is voor de kinderen aftrekbaar van hun belastbaar inkomen wanneer zij het geld gebruiken voor de eigen woning. In andere gevallen is de lening een schuld in box 3 en is de rente niet afzonderlijk aftrekbaar. Wordt de lening gebruikt voor de onderneming van een kind, dan behoort de lening tot het ondernemings-vermogen van het kind.

De ouders hoeven in de meeste gevallen de rente-inkomsten niet apart op te geven. Zij moeten de lening als vordering in box 3 aangeven. De ouders zouden vervolgens de ontvangen rente weer terug kunnen schenken voor zover dit bedrag valt binnen de schenkingsvrijstelling.

Alternatief 2: maak gebruik van de schenkingsvrijstellingen
U kunt ook een bedrag aan uw kinderen schenken in plaats van lenen. Voor 2010 bedraagt de schenkingsvrijstelling Eur 5.000. Dit bedrag kan eenmalig maximaal verhoogd worden tot Eur 24.000 voor kinderen tussen de 18 en 35 jaar. Let op dat de verhoogde vrijstelling maar één keer kan worden benut, ook als deze maar gedeeltelijk wordt gebruikt. Het is dus verstandig het maximale bedrag te schenken.

De verhoogde vrijstelling mag nog eens extra worden verhoogd tot Eur 50.000, wanneer de schenking wordt besteed aan de aankoop van een eigen woning of ter bekostiging van een dure studie of opleiding. Dit moet dan wel in een notariële akte worden vastgelegd en er gelden aanvullende voorwaarden.

Let op!
Van de (extra) verhoogde vrijstelling moet u aangifte schenkbelasting doen.


Disclaimer: "Het recht is uitermate gecompliceerd en veranderlijk. Wij kunnen daarom geen verantwoordelijkheid aanvaarden voor hetgeen men zonder ons persoonlijk advies onderneemt of nalaat naar aanleiding van de inhoud van deze publicatie."

Volg Eshuis

Volg ons op Twitter Volg onze RSS-feed Volg ons op LinkedIn Volg onze Blog Vind ons leuk op Facebook

Eshuis start met social media

Door ons op verschillende social media kanalen te profileren, kunnen we u op verschillende manieren bereiken en meer inzicht geven in wat ons bezighoudt. Volg ons via Twitter, Facebook, LinkedIn en onze weblog om op de hoogte te blijven van actualiteiten, laatste ontwikkelingen op ons vakgebied en voor handige tips en trucs.
loading...

Volg ons op Twitter

Eshuis Actueel Headlines

Klik hier voor meer actuele headlines

Werken bij Eshuis

Word jij onze nieuwe collega?
Klik hier voor ons vacature-overzicht